AKTUALITY

<- Zpět

Krátké zhodnocení letošního ročníku

Datum: 30.05.2011
S týdenním odstupem si krátce připomeňme druhý závod GALAXY série 2011, který 21. Května přivítaly Prachatice. Po slunných všedních dnech se blížící víkend ohlásil v pátek večer průtrží mračen doprovázené solidní bouřkou.
Naštěstí sobotní ráno bylo počasím přívětivější, a protože Libín ?neměl čepici? bylo jasné, že počasí vyjde! A tak se ráno mohly v prostoru startu a cíle nerušeně stavět stánky partnerů závodu, závodníci se mohli prezentovat a pořadatelé v klidu sbírat síly na nadcházející den.
V 10:30, přesně dle časového plánu vyrazili na 65 kilometrovou porcičku ti, kteří preferují delší vyjížďky. Bylo jich přihlášeno celkem 153. Ze startovní listiny bylo možno vyčíst mimo jiných místní želízko v ohni Matěje Nepustila, vítěze prvního závodu GALAXY série 2011v Tálíně nebo Pavla Bartoně, jednoho z častějších účastníků nejen místního závodu, ale i místní bedny. Kromě jmen českých zněly na prezenci už tradičně i jména německá.
Pro první partičku byla opět připravená již prověřená trať, kterou se marně páteční bouřka pokoušela poničit. Opravdu marně, protože místní sami neradi blátíčko natož bláto a tak preferují úseky s pevným podkladem, ze kterých trasy zdejšího závodu stavějí. Asi i to je příčina celkem vysokých průměrných rychlostí, ale že by byl závod kritériem lze s úspěchem vyvrátit! Nechť pochybovači sami zkusí jet z Prachatic (cca 550 m n. .m) na Libín (1096 m .n.m.) hned po stratu a pak si tuto lahůdku dát dolů po té, co mají v nohách 57 km, celkem tedy jedou nějakých 65 km. A to je v úseku mezi Libínem a Libínským Sedýlkem čeká náročný sjezd z Libína, technický a fyzicky náročný výjezd na Skříněřov, táhlé stoupání na Libínské sedlo a opět technicky náročný sjezd kolem Rohanovských skal. A na závěr onen šestikilometrový sjezd. A to nemluvím o tom, že je na trase na dvou místech občerstvení! :) Opravdu ta trasa není nijak lehkou, což dokazuje i to, že nedokončil např. místní Matěj Nepustil.
223 borců se přihlásilo na kratší variantu a ti vyrazili až v 11:00. Měli sice připravenou trošku lehčí porcičku, ale úvodní Libín neminul ani je. Přeci jen jim tuto lahůdku nemůžeme odepřít. Ale jakmile se svezli z Libína dolů, trošku se s nimi trasa zavlnila podali jim občerstvení děti dětského domova v Korytě, sjeli si lesíkem k Rohanovu a hurá dolů do Prachatic, kde už čekal cíl.
V prostoru startu a cíle mezitím bojovalo o diplomy, medaile a věcné ceny takřka 120 dětiček od tří let věku! Každé do věku 6 let dostalo nejen diplom, ale i malý dárek. Přeci jen za takový výkon, jakým je účast v cyklistickém závodě, je nutné dítka pochválit. Jen vyhlášení trošku zkomplikovala maminka zmiňovaného Matěje Nepustila, která ho vezla domů, ale nikomu neřekla, kde jsou ty diplomy a ceny a pro jistotu si nevzala telefon. Ale její mateřská péče jí omlouvá. A tak se psaly nové diplomy a posouvalo se vyhlášení dětských kategorií, aby se v momentě, kdy se začalo, ty původní našly : ) . Děkujeme tímto trpělivým rodičům za to, že s dětmi neodešly a počkali na posunuté vyhlášení.
Po krátké pauze se, už za účasti starosty města ing. Martina Malého, začaly vyhlašovat výsledky závodu na 45 km. Poté se předalo kolo koupené z části startovného jednomu z dítek z dětského domova v Korytě a následovalo vyhlašování trasy delší. Zvládly se vyhlásit i prémie, tu horskou bral Matěj Nepustil ? zdejší pravidla jsou jasná, kdo je na Libíně první, má prémii. Ale i ten, který na Libín přijede 13., místními nazýván ?smolný vrchař? . Dalším, kdo si zde může stoupnout na bednu a zkusit si pocit ?chrta? je ten, kdo dojede na prvních třech místech, ale druhé poloviny výsledkové listiny, tedy těch, kteří dokončili dlouhou trasu. Do projetí posledního tak vlastně není známo, kdo tuto kategorii vlastně vyhraje.
A následovala tombola. Opět jako každoročně tvoří tombolu podstatná část cen, které jsou pro závod zajištěny. Dárkové balíčky mají hodnotu v řádech tisíců korun a cenou první je kromě jiného jízdní kolo GALAXY. To letos, pro zajímavost stejně jako loni, vyhrál závodník týmu Galaxy bike Tálín. Tentokrát vyhrál Lukáš Dědič a stejně jako loni Václav Schwarz udělal Lukáš radost dětem z dětského domova v Korytě, kterým jízdní kolo daroval. Děti děkují!
A protože se v minulosti stávalo, že předzávodní stres měl za následek neuvážená prohlášení o ?posledním ročníku?, tak se letos stres zakázal a pořadatelé už v den závodu oznámili, že letošní jubilejní 10. ročník není posledním a ihned všechny pozvali na roční příští, který se pojede v Prachaticích v sobotu 12. května 2012.
Tak biku zdar, pohodu v sedle i ze sedla a 12.5. 2012 se těšíme v Prachaticích!
Tomáš Novák
www.bikemaraton-pt.cz
www.galaxy-serie.cz

PS: Příjemné hodnocení závodu jednoho z přímých účastníků si přečtěte třeba na www.bikestream.cz nebo na www.mtbs.cz . Jen my víme, že jsme autorovi nic nezaplatili, dokonce ani ?pole position? ? Za hodnocení DĚKUJEME!!!

 
Nahoru